Choď na obsah Choď na menu
 


Patchwork

Obrázok

 

      PATCHWORK - zvláštna technika  zošívania malých kúskov látok, rôznofarebne zladených tak, že spolu vytvárajú vzory. Tisícročia známa technika, má korene vo východných kultúrach - Egypt, Turecko, Sýria, Perzia a ČínaSpojením patchworku s ďalšími vrstvami materiálu, spravidla s vatelínom a podšívkou, a ich spoločným ozdobným preštepovaním vzniká quilt.

     Tradičný   patchwork, ako ho   poznáme  dnes, sa  traduje v Európe od 17. storočia, pochádza z Anglicka, ale najviac sa rozšíril v severnej Amerike zásluhou žien prisťahovalcov a osadníkov. Patchwork poskytoval spôsob, ako zhodnotiť zvyšky látok a látky z obnosených odevov a vytvoriť z nich užitočné teplé prikrývky.

    Počas 19. storočia sa z tvorby patchworku a quiltu stala obľúbená spoločenská aktivita a príjemný dôvod k spoločnému stretávaniu sa a udržiavaniu bližších kontaktov so susedmi.

    Po druhej svetovej vojne záujem o quilt opadol a zdalo sa, že techniky patchworku a quiltu patria už minulosti. V poslednej dobe ale záujem o túto textilnú techniku prudko vzrástol, obrovskú popularitu získal patchwork a quilt najmä v USA a Japonsku.

   Patchwork sa najčastejšie uplatňuje pri šití prehozov, prikrývok a vankúšov, ale nájde svoje využitie aj pri tvorbe tašiek a batohov, nástenných ozdobných quiltov, teplých búnd, viest a iných odevných i bytových doplnkov. 

    Dnes vo svete existuje veľké  množstvo patchworkových techník a vzorov. Týmito stránkami chceme priblížiť činnosť nášho občianskeho združenia ako aj patchwork, tento jedinečný spôsob spracúvania textílií. 

 


Čerpané z: wikipedia.sk

            Zenklová M., Patchwork aneb záplatování všemi směry